Першоджерело: https://www.wikihow.com/See-in-the-Dark
Зміст статті:
Підвищуємо нашу здатність бачити в темряві
Використовуйте паличкоподібні клітини

Нашим паличковим клітинам потрібно приблизно від 30 до 45 хвилин, щоб адаптуватися до зміни освітлення навколо. Вони можуть бачити тільки в чорно-білому спектрі і мають погану роздільну здатність, але дуже чутливі в умовах нічного бачення.
Фотопігменти — це хімічні речовини, що містяться як у паличкових, так і в колбочкових клітинах, які є світлочутливими та перетворюють те, що ви бачите, на мову, зрозумілу вашому мозку. Родопсин – це фотопігмент, який міститься в паличкоподібних клітинах і має вирішальне значення для нічного бачення.
Ваша здатність адаптуватися до темряви залежить від деяких речей, які можуть бути поза вашим контролем, наприклад від вашого віку, можливих попередніх травм або пошкоджень ока та будь-яких існуючих захворювань очей.
Щоб бачити в темряві, вам потрібно зрозуміти, що потрібно для того, щоб покращити використання паличкоподібних клітин і маніпулювати своїми очима, щоб швидше адаптуватися до раптової зміни світла.
Якщо ви намагаєтеся дивитися на приглушене світло, не дивіться прямо на нього. Роблячи це, ви використовуєте паличкові клітини замість своїх колбочок. Цю хитрість часто використовують астрономи.
Вдягніть окуляри з червоним тонуванням

Паличкові клітини не реагують на червоний колір, тому носіння окулярів з червоним тонуванням протягом 20-30 хвилин перед тим, як вдивлятись в темноту, може допомогти швидше виявляти рух навколо.
Блокуючи все, крім червоного кольору в видимому спектрі, окуляри дозволять паличковим клітинам завчасно адаптуватися до «пітьми». Це звичайний прийом, який використовують льотчики, коли у них немає часу сидіти в ідеальній темряві та адаптуватися перед нічним польотом.
Уникайте прямого погляду на джерело світла

Джерела світла змушують зіниці звужуватися і цим погіршують нічне бачення. Зіниця працює подібно діафрагмі камери, стаючи меншою або більшою в залежності від кількості світла, яке потрапляє в око. Чим більше світла, тим менша зіниця. У ситуаціях з низьким освітленням зіниця розкривається широко, щоб пропустити якнайбільше світла.
Дивлячись безпосередньо на джерело світла, Ви продовжуєте час, необхідний для того, щоб зорове сприйняття адаптувалося, або переадаптувалося, до слабкого освітлення. Якщо Вам не вдається уникнути погляду на джерело світла, прикрийте або закрийте одне око, або безпечно відверніть погляд, доки світло не мине.
Адаптуйтесь до темряви природним способом

Найкращий спосіб бачити в темряві – це дозволити своїм очам повільно акліматизуватися, розслабившись в абсолютній темряві протягом 20-30 хвилин.
Щоб швидше адаптуватися до темряви, носіть пов’язку на очі або закривайте їх, щоб дати очам шанс адаптуватися перед тим, як увійти в темноту.
Спробуйте використовувати пов’язку на одне око. Захищаючи одне око від світла протягом 20-30 хвилин, Ви зможете увійти в темряву з тим оком, яке вже адаптоване до неї.
Користуйтесь периферійним зором

Ваші очі мають природні сліпі плями, і рух по темній області може викликати проблеми, якщо Ви намагаєтеся фокусувати свій погляд в центрі.
Спробуйте сконцентрувати свій погляд на боці будь-якого об’єкта, або просто поза центром напрямку, в якому Ви рухаєтеся, просуваючись вперед. Це дозволить Вашому периферійному зору краще виявляти рух і форму об’єкта, ніж спроба дивитися на щось безпосередньо.
Використання периферійного зору залучає більше паличкових клітин, які є ключовими при навігації в темряві, визначенні форм та виявленні руху.
Нахиліться нижче

Пам’ятайте, що Ваші паличкові клітини не реагують на колір або деталі. Розташовуючись якнайнижче, світло нічного неба забезпечує достатньо контрасту, щоб допомогти Вашим паличковим клітинам в очах легше виконувати своє завдання.
У деяких видах бойових мистецтв студентам часто вказують залишатися на якнайнижчому рівні, використовуючи небо для підсвічування об’єктів та противників, створюючи силует.
Хоча палички в Ваших очах значно чутливіші до світла, ніж колбочки, вони можуть розрізняти лише чорний і білий кольори та надавати низькоякісні зображення, порівнюючи джерело світла за об’єктами.
Помасажуйте легенько очі

Заплющіть щільно очі і використовуйте долоні рук, щоб легко натиснути на очі. Після приблизно 5 або 10 секунд масажу, звичайна чорнота стає білою на кілька секунд. Коли біле зникає і чорнота повертається, відкрийте очі, і Ваш зір стане краще в темряві.
За словами бійців сил спеціального призначення, вони використовують схожий метод, щільно заплющуючи та стискаючи очі на п’ять-десять секунд, як тільки вони потрапляють в темноту. Науково не доведено ефективність цієї техніки, але вона може бути корисною в деяких ситуаціях.
Захищаємо та загартовуємо зір
Носіть сонцезахисні окуляри протягом дня

Кілька годин впливу яскравого сонця та ультрафіолетового випромінювання від сонця може зменшити вашу здатність адаптуватися до темряви. Вплив яскравого сонця протягом дня без носіння сонцезахисних окулярів може затримати вашу адаптацію до темряви на приблизно 10 хвилин за кожні 2-3 години впливу яскравого сонця.
Крім того, окрім затримки в адаптації до темряви, також зменшується ступінь нічного бачення. Наприклад, десять послідовних днів впливу яскравого сонця без захисних окулярів можуть зменшити ваше нічне бачення на 50%.
З часом ваші паличкові і колбочкові клітини та фотопігменти повертаються до базового рівня. Кожна людина індивідуальна, і тривалість впливу може варіюватися. Рекомендується використовувати сонцезахисні окуляри з нейтральними сірими лінзами, які передають 15% видимого світла.
Зменшіть яскравість екрана

Якщо Ви працюєте вночі, найкраще тримати рівень яскравості на якнайнижчому рівні. Дивитись безпосередньо на яскравий екран комп’ютера, коли решта Вашої кімнати в темноті, значно зменшує Ваше нічне бачення.
Те саме стосується яскравості екрану на Вашому смартфоні. Уявіть, що вночі Ви сидите в кінотеатрі і задля того аби не заважати іншим глядачам, зменшили яскравість екрану, щоб від нього було якнайменше світла в темній залі.
Існують програми, які автоматично регулюють яскравість екрана на основі періоду доби.
Дозволяйте своїм очам регулярно відпочивати

Робіть часті перерви від фокусування на екрані, читання друкованого тексту або інших інтенсивних видів роботи тривалий час.
Часто відпочивайте очі. За кожні 20 хвилин інтенсивної роботи, особливо при дивленні на екран комп’ютера, робіть перерву і дивіться у відстань протягом 20 секунд. Це дає вашим очам можливість перефокусуватися.
За кожні дві години постійного фокусу на екран комп’ютера або чогось іншого, що вимагає інтенсивного перегляду, відпочивайте очі протягом 15 хвилин.
Захищайте свої очі від втоми, роблячи короткі п’яти- або десятихвилинні відпочинки серед дня. Зачиніть очі і ніжно їх помасажуйте. Вам не потрібно засинати, щоб відпочити свої очі.
Киньте палити

Більшість людей знає, що куріння призводить до багатьох проблем зі здоров’ям, таких як рак легенів і ХОЗЛ, але більшість не знає, що воно може призвести до серйозних захворювань очей або навіть сліпоти. Нікотин може призвести до припинення виробництва в очах родопсину, який є пігментом, важливим для нічного бачення.
Якщо Ви припините палити, можливо, Ви зможете відновити або покращити своє нічне бачення.
Тренуйте свій периферійний зір

Використання периферійного зору є важливим для покращення вашої здатності бачити в умовах низької освітленості. Ваш периферійний зір – те, що Ви бачите кутом ока – в основному стосується руху, використовуючи паличкові клітини в Вашому оці.
Покращення периферійного зору є ефективним способом кращого бачення в умовах низької освітленості. Хоча для більшості людей потрібна велика практика, Ви можете навчитися тренувати свій периферійний зір, щоб зміцнити його в умовах низької освітленості.
Скористуйтесь вправою професійних спортсменів

Цю вправу роблять за допомогою звичайної, однокольорової соломинки для пиття.
- Обведіть чорною лінією центр соломинки.
- За допомогою партнера станьте на відстань 0,3-0,6 метра від соломинки, тримаючи в руках по зубочистці. Ваш партнер триматиме соломинку горизонтально.
- Дивіться на чорну лінію та помічайте кінці соломинки за допомогою Вашого периферійного зору.
- Фокусуйтеся тільки на чорній лінії. Спробуйте вставити зубочистки в кінці соломинки з обох боків, не відводячи погляд від чорної лінії.
Коли стане легко, спробуйте використовувати дві соломинки, з’єднані між собою, щоб ускладнити вправу.
Частіше звертайте увагу на свій периферійний зір

Ще один спосіб покращити периферійний зір для умов низької освітленості – це акцентувати увагу на ньому та використовувати його більше під час звичайного денного світла.
- Посидьте спокійно де завгодно, але, найкраще, надворі, де є багато нового для спостереження. Сконцентруйтеся на одному предметі або об’єкті безпосередньо перед Вами.
- Складіть подумки список всього, що можете побачити навколо вас, рухливого та нерухливого, не відводячи погляду від центрального об’єкта.
- Розслабте свій погляд та подивіться навколо, щоб побачити, що Ви можливо пропустили.
- Зробіть розумову помітку щодо загальної відстані від центру, на яку Ви змогли ідентифікувати речі навколо Вас.
Спробуйте ще раз в іншому місці та подивіться, чи можете Ви розширити загальну відстань від центру, на яку Ви можете ідентифікувати об’єкти навколо.
Покращуємо дієту – покращуємо зір
Споживайте більше вітаміну A

Одним з перших симптомів дефіциту вітаміну A є нічна сліпота.
У Давньому Єгипті було виявлено, що нічну сліпоту можна лікувати, споживаючи печінку, яка в подальшому виявилася багатим джерелом вітаміну A.
Низький рівень вітаміну A також може призвести до висушування рогівки, що призводить до затемнення передньої частини ока, виразок рогівки та втрати зору, а також пошкодження сітківки і проблем із кон’юнктивою.
Морква, броколі, кабачки, кавун, риба, печінка, зернові каші, молочні продукти, чорниці і абрикоси – всі це відмінні джерела вітаміну A.
Хоча збільшення споживання продуктів, багатих вітаміном A, може бути корисним, дослідження в цій області показало, що в разі вітаміну A прийом добавок забезпечував вищі рівні, ніж дотримання харчової дієти. Крім того, зайва кількість не зміцнює Ваші очі.
Вітамін A доступний у формі таблеток або капсул і представлений в мкг або в одиницях. Середня рекомендована доза вітаміну A для дорослих у мкг становить від 800 до 1000 мкг щоденно. У одиницях дозовий діапазон від 2600 до 3300 одиниць на день.
Збільште споживання темно-зелених і листових овочів

Найбільше користі з харчових джерел для покращення нічного бачення – і Вашого зору взагалі – досягається завдяки овочіам, які Ви споживаєте.
Продукти, такі як шпинат та листова капуста, наповнені поживними речовинами, які захищають очі, фільтруючи конкретні довжини хвиль світла, які можуть пошкодити сітківку.
Ці продукти також можуть працювати на захист Ваших очей від деяких дегенеративних процесів, таких як вікова макулярна дегенерація.
Споживайте більше здорових жирів

Включайте в раціон більше продуктів, які містять омега-3 жирні кислоти. Вони містяться в рибі, особливо в жирних видах, таких як лосось і тунець, а також в рослинних оліях, горіхах, льняних насіннях та лляній олії, а також в листяних овочах.
Омега-3 жирні кислоти борються з макулярною дегенерацією і сприяють загальному здоров’ю очей і гарному зору, а також борються з сухістю очей.
У одному дослідженні пацієнти, які споживали жирну рибу один раз на тиждень, мали вдвічі менше ризику розвитку неоваскулярної макулярної дегенерації порівняно з пацієнтами, які цього не робили. На тривалий термін, протягом близько 12 років, ризик залишався набагато нижчим при вищому рівні омега-3 жирних кислот.
Пийте більше води

Поверхня ока складається на 98% з води. Сухим очам буде важко бачити вночі, що пов’язано з загальною дегідратацією. Деякі експерти з офтальмології стверджують, що певні обставини, які негативно впливають на рівень вашої гідратації, призводять до погіршення якості зору та загального стану очей.
Наприклад, високі температури, низька вологість або інтенсивне сонце можуть призвести до висихання базального шару сльози, що негативно впливає на зір.
Дотримуйтеся рекомендацій щодо прийому води в харчуванні, намагаючись випивати приблизно 2 літра щоденно, щоб підтримати здоров’я Ваших очей.
Не нехтуйте порадами лікаря
Відвідайте окуліста

Догляд за зором як вдень, так і вночі, передбачає візит до офтальмолога. Більшість окулістів рекомендують проводити щорічні прийоми, щоб переконатися, що Ваш зір суттєво не змінився.
Якщо Ви погано бачите при природньому світлі, то Ви також будете погано бачити вночі. Запишіться на прийом і обговоріть із своїм лікарем свій нічний зір.
Переконайтеся, що будь-які коригуючі лінзи, які у Вас є, відповідають вашим поточним потребам. Ваш зір природно змінюється з часом, і рецепт для лінз може потребувати оновлення.
Підтримуйте вологість очей

Здорові, вологі та відпочилі очі бачать ефективніше як при денному світлі, так і вночі, тоді як втомлені і сухі важко реагують на рух у недостатньому освітленні.
Бережіть свої очі, утримуючи їх вологими і відпочилими. Кліпайте часто, особливо, коли Ви регулярно фокусуєтеся на екрані, такому як комп’ютер, ноутбук, або телевізійний екран.
Якщо у Вас є проблеми із сухістю очей, регулярно використовуйте безрецептурні солеві краплі для очей, щоб боротися з почервонінням і забезпечувати достатню вологість. Або обговоріть з лікарем використання ліків для очей за рецептом, які лікують сухість очей.
Розкажіть лікарю про свої труднощі

На багатьох регулярних оглядах лікар може не задавати питань про нічне бачення. Обов’язково опишіть будь-які проблеми, які Ви відчуваєте. Хоча багато змін у зорі пов’язані з природнім старінням, деякі випадки можуть бути пов’язані із захворюванням, яке спричинює проблему.
Приклади захворювань і станів, які викликають зміни в зорі, включають катаракту, макулярну дегенерацію, астигматизм, глаукому, пресбіопію, та далекозорість чи короткозорість.
Зверніть увагу на свої ліки

Окрім медичних станів, багато ліків мають зміни в зорі як частину їх побічного ефекту.
Деякі загальні приклади ліків, які можуть погіршити зір, включають міорелаксанти, такі як циклобензаприн, діуретики, такі як гідрохлортіазид, і препарат для лікування епілепсії, головних болів та змін настрою, Топірамат.
Ніколи не змінюйте свої ліки самостійно. Якщо відчуваєте зміни в зорі, які можуть бути спричинені ліками, обговоріть це з лікарем, щоб внести зміни в дозу або вибрати альтернативний препарат, який може працювати так само ефективно для Вашого стану без небажаних змін зору.